Ako si správne vybrať terasové, vchodové či garážové dvere? | Baneko
Sledujte nás:  Facebook

Ako si správne vybrať terasové, vchodové či garážové dvere?

Dvere vchodové

 

Výber dverí do vášho domova je jednou z dôležitých vecí, na ktorú by ste nemali zabúdať. Dvere by mali byť termoizolačné, bezpečné ale zároveň sa ľahko otvárať. Pokiaľ ideme vyberať dvere je potrebné odpovedať si na pár otázok: kam dvere idem umiestniť? Jedná sa o dvere v byte alebo dvere na rodinnom dome. Z čoho chcem aby boli dvere vyhotovené? Dvere majú byť vyrobené z plastu, dreva či hliníku. Menej zaujímavé ale tiež atraktívne sú dvere dvojkrídlové, zväčša vyrobené ako asymetrické. Tiež stoja za zmienku. Keď máme zodpovedné tieto otázky ideme ďalej. Kam ich budeme otvárať? Za štandard sa považuje otváranie dnu ale ani otváranie von nie je ničím výnimočné. Zaujímavosťou sú takzvané „kyvadlové dvere“ otvárané do oboch strán. Pod otázka k otváraniu znie: kam s kovaním a pantami. Potom nasleduje veľkosť dvier a dekor. Presklenie, farebná škála, hrúbka. Pre fajnšmekrov sú na výber dvere s rodokmeňom. Ale tu už cena prudko stúpa. Dôležitou súčasťou dverí je aj ich záruka preto na ňu netreba zabudnúť.


Garážové dvere

Máte zateplenú, nebodaj vyhrievanú garáž pre vaše auto a je načase ju uzavrieť. Z obrovskej ponuky ste si vybrali sekcionálnu garážovú bránu, ktorá spĺňa všetky vaše kritéria. Objednáte si firmu, ktorá k Vám príde zamerať otvor pre bránu a jej inštaláciu. Tu však nastáva problém. Váš strop je príliš nízko a preklad je veľmi úzky. Minimálna veľkosť prekladu je aspoň 330 milimetrov. Vy máte len 270 milimetrov. Čo teraz? Správna firma Vám ponúkne viacero možností. Nie je potrebné preklad meniť, domurovať či nebodaj zbúrať. Existujú brány, ktoré sú priamo určené na miesta kde samotná montáž segmentového modelu nie je v dôsledku technických podmienok možná. Jedná sa o rolovacie brány, výklopné brány a dvojkrídlové garážové dvere. Rolovacie brány sa už podľa názvu rolujú do bubna vertikálne. Pre montáž je dôležitý len navíjací hriadeľ na ktorý sa hliníkové segmenty navíjajú. Celý je chránený „pancierom“. Táto časť sa montuje z vonkajšej alebo vnútornej strany otvoru nad otvor. Druhá možnosť sú výklopné brány, ktoré sa otvárajú preklopením spodnej časti smerom hore. No a tretia možnosť sú garážové dvere. Sú to typické symetrické alebo asymetrické dvojkrídlové garážové dvere s hrúbkou panelu 40 mm čím zabezpečujú maximálnu termoizoláciu. Garážové dvere sú montované na zárubňu, ktorá je umiestnená pred otvor, do otvoru alebo z vnútornej strany otvoru. Tak isto je možné z nich spraviť automatické krídla prostredníctvom pohonu, ktorý je umiestnený na zárubni a krídle brány. Dizajn garážových dverí je individuálny a mnohotvarí. Výber je len na vás.


Terasové či balkónové dvere

Dvere balkónové a terasové. Čo s nimi. Majú dôležitú úlohu a to spájať obytnú miestnosť s exteriérovým priestorom. Netreba však zabúdať na to, že balkónové a terasové dvere nie sú to isté. Rozdiel je v použitých profiloch. Terasové dvere musia spĺňať isté normy a teda profily musia byť pevnejšie s možnosťou otvárania dnu aj von. Klasické balkónové dvere spoznáme podľa toho ako sa otvárajú – rovnako ako okná. Terasové dvere sú posúvané spolu s rámom do strany. Týmto spôsobom šetria priestor a preto sa radia medzi obľúbenú súčasť rodinných domov. Samotný dizajn je veľmi jednoduchý v oboch typoch. Pri balkónových dverách ideme v tom istom farebnom dekore ako pri oknách. Čo sa týka terasových dvier je možná farebná odchýlka ale nie viac ako 2 odtiene. Dôležité je aby sme nezabudli na dvojité tesnenia, poprípade odolnosť voči hluku s hliníkovou výstuhou.

© 2024 Baneko - všetky práva vyhradené | tvorba web stránok INCUBEMEDIA