Ako znižujú farmaceutické spoločnosti únik tepla? | Baneko
Sledujte nás:  Facebook

Ako znižujú farmaceutické spoločnosti únik tepla?

Energetická kríza a generické lieky


V dôsledku celosvetového ochorenia COVID-19, ktorý sa šíril naprieč celým svetom v priebehu 2 rokov a vypuknutia vojenského paktu na Ukrajine sa ľudia stretávajú s ďalším silným súperom – energetickou krízou. Nárast cien elektrickej energie a pohonných látok sa vyšplhali na vysokú úroveň. Viaceré krajiny hlásili masívne protesty proti zvyšovaniu cien. So zvyšovaním cien energií idú hore aj ceny štandardných potravín a služieb. Naše bazálne výdavky sa vyšplhali do výšky niekoľko sto eur. Analýzy tvrdia, že až 16 zo 100 Slovákom hrozí finančná chudoba. Viaceré krajiny sa nachádzajú v pätovej situácií a preto sa snažia zmraziť a zastropovať ceny. Poľsko dokonca sľubuje, že jeho nové ceny budú pre malé a stredné podniky najnižšie v Európe. V Juhoafrickej republike budú prerušovať dodávky elektriny, v Európe je ohrozená produkcia aut, Španielsko by chcelo do prvého kvartálu roku 2023 znížiť spotrebu plynu o bez mála 14 percent. Každý sa snaží ušetriť čo najviac energie. Na Slovensku sa v školách začalo vypínať kúrenie skôr a kotol sťahovať o pár stupňov dole. Tak ako školstvo, gastro, hotelierstvo aj zdravotníctvo trápia extrémne ceny za energie. Nemocnice a farmaceutické spoločnosti šetria kde môžu. Lídri v tejto oblasti zdvíhajú palec pred narastajúcim tlakom, ktorý môže ovplyvniť starostlivosť o pacientov či znižovanie produkcie niektorých generických liekov. Generický liek je v podstate každý liek, ktorý nie je chránený patentom. Na Slovensku podiel takýchto liekov tvorí až 70%. Takéto lieky sú lacnejšie a rovnako účinné ako originálne lieky. Ceny pre niektorých výrobcov liekov v Európe pritom vzrástli desaťnásobne a náklady na suroviny sa zvýšili o 50 % až 160 %.Rýchlobežné priemyselné brány a znižovanie nákladov na energie


Našťastie niektoré veľké farmaceutické spoločnosti začali včas budovať kroky pre zníženie nákladov na energie a budovanie samostatnosti v rámci šetrenia. Pomohli im rôzne ekoinovácie ako sú zateplenie budov, tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, uzatvorenie jednotlivých blokov prostredníctvom špeciálnych brán. Keďže sa jedná o farmaceutický priemysel každý prvok musel byť špecifický a vyhovujúci. Preto sa obzvlášť na takéto miesta využívajú rýchlobežné brány. Jedná sa o samoopraviteľné polyetylénové dvere, vyrobené z polyetylénovej a nerezovej konštrukcie, tesniacich bezpečnostných zariadení IP67 pre umývacie a dezinfekčné procesy v potravinárskom a farmaceutickom priemysle. Takéto rýchlobežné brány dokážu svojím rýchly otváraním/zatváraním a kvalitným tesneniam znížiť únik tepla až o 60 percent. Konštrukcia priemyselných fóliových rýchlobežných brán je navrhnutá tak aby neobsahovala prvky s permanentným mechanickým poškodením (znižuje náklady na opravu). Aj takýmito prostriedkami dokázali firmy ušetriť energie a znížiť únik tepla. 


Priekopníci a programy na pomoc pri zavádzaní eko-inovácií


Jedným z takýchto priekopníkov je Boehringer Ingelheim. Farmaceutická spoločnosť, ktorá sa snaží budovať ekologickejší farmaceutický priemysel na všetkých svojich pracoviskách. 
Menšie farmaceutické spoločnosti využívajú rôzne finančné podpory malých a stredných podnikov na znižovanie energií a podporu ekoinovácií. SBIR (Small business innovation research), súťaž grantový program „Veda na dosiahnutie výsledkov“ a podobne. Široká škála programov zabezpečuje farmaceutickým spoločnostiam podporu v rôznych sférach. Poskytuje podporu v jednotlivých fázach vývoja a výskumu so zámerom rozvíjať nové environmentálne technológie. Na pomoc eko-inováciam uvádzame príklad programu zo Slovenska financovaný Ministerstvom energetiky. Program s názvom „Agentúra pre pokročilé výskumné projekty – energetika“. Prístup, ktorý podnecuje a povzbudzuje inovácie v oblasti energetiky a znižovania nákladov. Prioritne sa zameriava na vysoko rizikové koncepty s vysokou návratnosťou. 

Každý, či už je to rodina alebo menší podnik sa snaží ušetriť v dnešnej dobe čo najviac. Škoda len, že sme si to nezačali uvedomovať už skôr a vykonali postupné - malé kroky pre znižovanie spotreby energie či znižovanie tepelných strát. 

© 2024 Baneko - všetky práva vyhradené | tvorba web stránok INCUBEMEDIA