Štýly moderného EKOdomova | Baneko
Sledujte nás:  Facebook

Štýly moderného EKOdomova

Povedomie spoločnosti o probléme s ekológiou je síce stále veľmi nízke ale pozvoľne narastá. Je potrebné aby tejto skutočnosti porozumeli „veľké ryby“ vo svete biznisu (korporáty, menšie podniky, vzdelávacie inštitúcie). Vedeli ste, že sa na Slovensku podarilo v roku 2020 zaviesť tretine firiem ekoinovácie? Nie sme lídrom ale krôčik po krôčiku budujeme lepšiu budúcnosť. Motiváciou pre nich je spoločenská zodpovednosť. Myslia v zmysle nezaťažovať prírodu a prostredie čo považujú za prirodzené a správne. Ak by sme sa na to pozreli celoplošne najviac firiem, ktoré podporujú zelenú inováciu sa nachádza v Trnavskom kraji.  Čoraz častejšie sa stretávame aj s pojmom zelená strecha (plocha pokrytá zatrávneným povrchom) a to nie len pri firmách. Povrch tvorí takmer prirodzenú vegetačnú formu, ktorá sa sama udržiava a obnovuje. Jej výhodami sú zlepšovanie mikroklímy, znižuje náklady na vykurovanie, obmedzuje hluk, zadržiavanie a následné využívanie dažďovej vody, znižujú množstvo prachu a CO2.


Preplatia Vám obnovu domu


Znižovať energie a zároveň byť ekologický už nie je výhodou len veľkých firiem. Aj v rodinných domoch sa vieme hrať s ekologizáciou. Od výmeny strešnej krytiny, zateplenia, výmeny okien či dverí až po inštaláciu tepelného čerpadla, solárnych panelov, rekuperácie a podobne. Ministerstvo životného prostredia a Slovenská agentúra životného prostredia vydalo program OBNOV DOM. Všetky domy postavené pred rokom 2013 sa môžu uchádzať o program renovácie domu, ktorého cieľom je znižovanie emisií, úspora účtov za energie, zhodnotenie majetku a zlepšenie života. V opatreniach sa nachádza zateplenie, výmena strešnej krytiny či výmena otvorových konštrukcií. Konkrétne úkony Vám preplatia až do 19 000 eur. 


Garážové brány ako termoizolačný prvok vo vašom dome


Veľkou výhodou v dnešnej dobe je garážová brána (otvorová konštrukcia, ktorá je súčasťou programu OBNOV DOM). V dnešnej dobe už musia spĺňať prísne normy. Narastajúce potreby trhu v závislosti od znižovania tepelnej straty na rodinných domoch ale aj firmách nútia výrobcov prepracovať svoje brány na termobrány. Veď kto by chcel aby mu teplo unikalo. Už samotná hrúbka panelu brány hovorí za všetko. Štandardne sa v segmente garážových brán vyrábajú panely z hrúbky 40mm a 60mm. Vďaka polyuretánovej pene, tesneniam, vrstve plechu sú garážové brány účinné tepelné izolácie. Takáto brána nemá problém so silným vetrom, s vodou, s hlodavcami či studeným vzduchom. Navyše – ak je automatická (chod cez pohon) nemusíte sa báť, že by ste ju zabudli zavrieť alebo ju zavriete jednoducho jedným klikom. Takže aj toto je jednou z možností ako obnoviť svoj dom a zároveň znížiť svoje náklady na energie. Výhodou je spomínaný projekt, kde žiadosti o preplatenie nákladov môžete zasielať, od polovice októbra 2022 do konca februára 2023. 

A čo pestovanie? V minulosti sme si potraviny dopestovali. Potom prišla doba kde sme spohodlneli. Dnes sa však pomaly vraciame k tomu čo bolo dobré. A tým je menšia záhradka na pestovanie zeleniny, jeden či dva ovocné stromčeky a vo vyvýšených záhradách bylinky. Tie sú tu s nami od nepamäti a slúžia ako prírodná lekáreň. Aký je však správny postup pre výsadbu byliniek?  Než rastlinku vysadíte, pozrite sa do odbornej literatúry, aby ste presne vedeli, aké sú jej nároky. Budúce rastlinky je nevyhnutné vysievať riedko, to preto, aby mali dostatok miesta a nevyťahovali sa za svetlom. Napríklad zmiešaním jemných semien s trochou piesku zaistíte, že nebudú vysiate veľmi blízko seba. Potom už stačí čerstvo zasadené semienka pokropiť vodou a prikryť tabuľkou skla alebo priehľadnou fóliou. Aj naďalej ale nezabudnite u rastliniek pravidelne udržiavať vlhkosť.
Takže či už sú to zelené budovy, využívanie prírodných zdrojov (tepelné čerpadlá, solárne kolektory), tepelno-izolačné prvky (zateplenie domu, strechy, plastové okná, garážové brány), pestovanie ovocia, zeleniny či byliniek pre vlastnú spotrebu robíme pre prírodu ale aj pre seba len dobrú vec. Spoločnou jednotou s prírodou sa posúvame ako spoločnosť vpred. 

© 2024 Baneko - všetky práva vyhradené | tvorba web stránok INCUBEMEDIA